לבושים מתאימים

יכול להיות שאנחנו לובשות  בגדים שקטנים עלינו?

כולנו אוהבות להתלבש טוב, שהבגד יתאים לנו , שלא נראה מגוחכות ,קודם כל בעיני עצמינו, וגם בעיני אחרים .זוכרות את התחושה למדוד בגד קטן,  כי מלבד הגיחוך ,זה לוחץ זה כואב, זה גורם סבל.

אבל יכול להיות שאותו דבר מתרחש גם בפנימיותינו , שאנחנו לובשים בגדים המקטינים את הנפש ומצמצמים  אותה, ושם  בגלל לא ניצבת מולנו  המשקפת  האם הלבוש של הנפש מתאים לגודל שלה, אנחנו נותרות קטנות ומכווצות בלבוש מגוחך, שאת מיצריו אנחנו אלה שחוות, ונשארות סובלות בלי להבין מדוע.

רבי נחמן מספר על חייטים  מומחים שניסו לתפור בגד ללבנה והתייאשו בגלל מידותיה המשתנות. ודווקא החייטים הקטנים חשבו שיצליחו, כי הם מבינים את יכולת השינוי והגמישות, את הצורך לתפור בגד משתנה.

המודעות שלנו היא משפיעה על כל לבושי הנפש, היא משפיעה על ההסתכלות על הקשר שלנו עם עצמנו ועם העולם, על הדיבור ועל הנוכחות, ועוד ועוד חלקים. שינוי המודעות וההכרה יפעלו את פעולתם על כל חלקי הנפש.

הלימוד של ימימה נקרא חשיבה הכרתית,  והוא בעצם  מהווה מראה שיכולה לשקף לנו את ההתאמה בין הגודל ללבושים ולחלץ אותו מלהיחנק בבגד צר. הלימוד  נועד להרחיב ולתקן את המודעות שרכשנו בילדות,  או בלשון של ימימה הילדה, מרגע היווצרותנו נוצרו בתוכנו רשמים על עצמנו ועל העולם, הנפש שלנו קלטה את העולם , עוד ברחם אמנו ובוודאי מרגע לידתנו .ממפגשים אקראיים ואבל בעיקר מיחסים מתמשכים עם אנשים הקרובים לנו., מחוויות ואירועים שיצרו בתוכנו תגובות רגשיות ומחשבות. חלקן רשמו בתוכנו עוצמה ואמון וחלקן כיווצו והחסירו.

אבל כולן היו ממבט של ילדה , ילדה תלויה ונזקקת לאחרים כדי להתקיים. קיום ממשי , התלות של הילדה באחרים היה הישרדותי, כדי שיזינו אותה היא זקוקה ליחס, ואם היא חוותה איום בקשר היא פיתחה מנגנונים הישרדותיים כדי לחיות בעולם שלא קשוב לה. הצורך הזה יצר בילדה הרבה מנגנוני הגנה שנהפכו לחסימות

הלימוד מזמין להתנקות ממבט של ילדה, (אך  לא להתנכר לילדה עצמה, ועל כך בהמשך...)מהמודעות שהיא גיבשה כדי להתקיים בעולם שחוותה, ולבנות מודעות של בוגרת.

בוגרת-המכירה בקיומה, בנפש האלוקית שבה,  מכבדת את בריאתה, בטוב הקיים בעולם, בטובו של השם, ובתמיכה שהוא תומך בהתפתחות שלה .ונוכחת וחווה את חייה הרגשים ,ואת מציאותה בעולם.

המודעות הזו נוצרת ממוכנות להיפתח להסתכלות חדשה ולשחרור ההכרה מדפוסים ילדותיים. וריפוי ותיקון, תיקון שנוצר מחוויה חדשה.

ימימה הייתה אומרת –החומר לא נועד לשכנע, תנסו... את ההבנה החדשה לא צריך לשנן ולהכניס אותה בכוח אל ליבנו, אלא כדאי לנסות, לפעול ממקום מאמין-ולראות תוצאות, החוויה הפנימית של תענוג שמחה דיוק ושקט יוצרים את המקום לחיבור עם המודעות הבוגרת שמאפשרת לנו לגדול לחיבורים עם הנפש האלוקית.

באהבה

עידית-ברכה

ימימה - חשיבה הכרתית